Robimy barometry w klasie II

03.11.2021r. uczniowie klasy drugiej samodzielnie wykonali proste barometry.

Do ich wykonania wykorzystali: - słoiki, -balony, -patyki do szaszłyków, -kartki papieru, -kredki. Uczniowie odcięli końcówkę balona, a nastepnie założyli go na słoik. na samym środku za pomocą taśmy przykleili końcówkę patyczka do szaszłyka. Na tekturowe pudełka przykleili kartki, na których u góry narysowali słońce, które miało symbolizowaać nadejście słonecznej pogody. Niżej narysowali chmury, które miały oznaczać nadejście pochmurnej, deszczowej pogody. Uczniowie dowiedzieli się, że wysokie ciśnienie atmosferyczne popycha balon, powodując jego zapadnięcie się. Zaklejona taśmą część patyczka opada, powodując przechylenie się jego wąskiego końca, który wskazuje obrazek ze słońcem. Kiedy ciśnienie atmosferyczne jest niskie, ciśnienie powietrza wewnątrz słoika jest wyższe. Balon wybrzusza się, unosząc zaklejony taśmą koniec patyczka, a jego krawędź opada wskazując obrazek z chmurami. Przez następne dni uczniowie bardzo uważnie obserwowali swoje barometry.

Autor: Agata Zielińska