Pokaz historyczny "Ku Niepodległej"

13 marca 2019 roku w naszej szkole gościliśmy Grupę Artystyczną z pokazem historycznym „Ku Niepodległej”.

Żywa lekcja historii upamiętniła dążenia Polaków o wolność pod koniec XVIII , w XIX i na początku XX wieku. Dzieci usłyszały opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli w imię honoru za Ojczyznę w powstaniach narodowych (kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym). Poznali losy polskiego oręża z okresu Księstwa Warszawskiego, sytuację Polaków pod zaborami. Podkreślona została rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wpływ na kształtowanie patriotyzmu wśród narodu polskiego. Zaprezentowano broń i umundurowanie żołnierzy polskich z przełomu XVIII i XIX wieku, stroje z epoki ( powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie żołnierzy.